BISERICA DE LEMN DIN BODESTI

Biserica de lemn din Bodești, Arad

Biserica de lemn „Pogorârea Sf.Duh” din Bodeşti, comuna Hălmagiu, județul Arad , foto: iulie 2009. RO AR Bodesti 4.jpg RO AR Bodesti 8.jpg Sărutul lui Iuda RO AR Bodesti 32.jpg RO AR Bodesti 33.jpg RO AR Bodesti 49.jpg RO AR Bodesti 18.jpg RO AR Bodesti 16.jpg RO AR Bodesti 26.jpg RO AR Bodesti 55.jpg RO AR Bodesti 38.jpg

Biserica de lemn din Bodești, comuna Hălmagiu, județul Arad a fost construită în anul 1760[1] Are hramul „Pogorârea Sf.Duh”. Biserica se află pe noua listă a monumentelor istorice sub codul LMI: AR-II-m-B-00589.

Istoric și trăsături

Biserica ortodoxă de lemn a fost ridicată în jurul anului 1760 și restaurată de mai multe ori (ultima dată în 1957) . În interiorul bisericii sunt zugrăvite atât iconostasul, cât și pereții, de zugravi populari, în stil bizantin, în anul 1831, potrivit unei însemnări de pe zidul bisericii. Unele icoane au o vechime de trei secole. În curtea bisericii își dorm somnul de veci câteva personalități marcante ale vieții culturale din ținuturile arădene, cum sunt Nicolae Butariu și profesorul Traian Mager (1887 – 1950), monograful regiunii Hălmagiului.